kacinews-sm  kacifm-sm  kihr-sm  kcgb-sm  kmsw-sm
Oregon_eDeals_glow
Columbia River Weather

Winter Weather Advisory

Issued:
8:47 AM PST on February 18, 2018
Expires:
9:00 AM PST on February 19, 2018
Mostly Cloudy
Currently
34°
Snow
Sunday 80%
High 40° / Low 18°
Partly Cloudy
Monday 0%
High 35° / Low 17°
Clear
Tuesday 10%
High 38° / Low 21°

RADIO AUCTION FACE BOOK610wide

COUNTDOWN TO AUCTION...GET YOUR BIDDER NUMBER...CALL 541-296-2211
19Days 21Hours 57Minutes 29Seconds

February 9-10 Prep Sports Roundup

Swimming

Alison Burke won two events while Hood River Valley won a pair of relays on the way to winning the Columbia River Conference girls’ swimming championship at the Hood River Aquatic Center on Saturday.  Burke won the 200 and 500 yard freestyle, while the Eagles were first in the 200 medley and 400 freestyle relays.  Celilo Brun and Yasmeen Ziada also won events for HRV.  The Dalles finished fourth, with Natalie Varland finishing second in the 100 backstroke and the Riverhawks taking second in the 200 medley relay.  In the boys’ portion of the meet, HRV took second behind Hermiston with The Dalles in fourth.  HRV’s Chad Klaas won both the 50 freestyle and 100 butterfly, and David Hecksel won the 100 backstroke.

 

Wrestling

Hood River Valley finished fifth and The Dalles ninth at the Oregon Class 5A Special District 4 wrestling tournament in Redmond.  Hood River Valley will send six wrestlers to this weekend’s state 5A tournament in Portland, as Ryan Zeller won the district title at 120 pounds and Jason Shaner did the same at 132.  Chad Muenzer at 126 and Adrian Ramirez advanced at 285 with third place finishes.  Justin Lane and Cade Parker also advanced.   J.R. Scott moves on to state for The Dalles after taking third at 182.  Mountain View won the team title.

 

Columbia finished fifth and Stevenson seventh at the Washington Class 1A Region 3 Tournament at Castle Rock.  Four Bruins advanced to this weekend’s state Mat Classic in Tacoma, with James Bell winning the regional title at 145 pounds, Elijah Bell and Alex Medina grabbing second place finishes, and Payden Webster earning a third.  Abiy LaCombe, Braeden Waymire, and Brandon Connell move on to state for Stevenson.

 

Goldendale’s Dustin Dodge and Blane Waddell earned state tournament invitations as the Timberwolves finished tenth at the Washington Class 1A Region 2 Tournament at Sultan

 

Alpine Skiing

Hood River Valley’s Erin Sutherland, Erika Anderson, and Josie Peterson finished 1-2-3 in a Mt. Hood League giant slalom at Timberline on Sunday.  Maddie Gragg was the top finisher for The Dalles in sixth.  In the boys’ race, HRV’s Chris McElwee took the top spot with Colson Zack in third.  Louis Redcloud of The Dalles took eighth.

 

Boys Basketball

Hood River Valley 81, The Dalles 67

Sherman 74, Ione 32

Sherman 69, Horizon Christian 50

Condon-Wheeler 60, Horizon Christian 58

Dufur 63, Mitchell-Spray 8

Dufur 58, South Wasco 30

Arlington 74, South Wasco 36

 

Girls Basketball

The Dalles 45, Hood River Valley 42

Sherman 51, Ione 32

Sherman 39, Horizon Christian 30

Horizon Christian 42, Condon-Wheeler 26

Dufur 61, Mitchell-Spray 9

South Wasco 57, Arlington 17

South Wasco 60, Dufur 49

 

Washington District 5 Class 1B Basketball Tournament at Goldendale

First Round Boys

Yakama Tribal 84, Trout Lake 56

Sunnyside Christian 91 Klickitat-Glenwood 35

 

First Round Girls

Sunnyside Christian 70, Klickitat-Glenwood 23

Yakama Tribal 73, Trout Lake 45

 

Second Round Boys

Sunnyside Christian 73, Yakama Tribal 44

Trout Lake 64, Klickitat-Glenwood 57:  Trout Lake plays Yakama Tribal for a regional tournament berth on Tuesday at 6:30 p.m. in Goldendale.

 

Second round Girls

Sunnyside Christian 56, Yakama Tribal 16

Trout Lake 59, Klickitat-Glenwood 28: Trout Lake plays Yakama Tribal for a regional tournament berth on Tuesday at 5 p.m. in Goldendale.

eDeals click and save long banner61090